05 Mayıs 2016 Perşembe

Göz kanlanmasına Ne iyi gelir?

Yorgunluk uykusuzluk gibi etkenlerle oluşan göz kanlanmalarının sebeplerini ve sonuçlarını makelemizden ögrenebilirsiniz.

03 Eylül 2012 Pazartesi 12:28
Bu haber 5021 kez okundu
 Göz kanlanmasına Ne iyi gelir?

Göz Kanlanması:
Göz kanlanması (pembe göz), gözün beyazı, renkli kısmı veya göz kapağını etkileyen bir rahatsızlıktır. Kan damarları genişleyerek ve gözün yüzeyinde belirgin bir şekilde dağılarak bütün gözü kaplayabilir. Bu durumda kan damarlarında taşınan kanın kırmızı rengi bütün bir göze hâkim olacak ve göz kanlanması meydana gelecektir.

Göz Kanlanmasının Nedenleri:
Göz kanlanmasının nedenleri sıralanırken özellikle konjonktivite dikkat çekmek gerekmektedir. Çünkü Konjonktivit bütün göz kanlanmalarının büyük bir bölümünün nedenidir. Konjonktivitin yanı sıra,

Konjonktivit,

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı,

Glokom,

Fiziksel darbeler,

Alerjik durumlar,

Bağımlılık yapıcı(uyuşturucu madde, uçucu madde) maddeler,

Uykusuzluk,

Kullanılan ilaçların yan etkileri,

Gibi faktörler de göz kanlanmasına neden olmaktadır. Göz kanlanmasına neden olan bu faktörleri başlıklar altında kısaca anlatmak sorularınıza cevap olacaktır.

Konjonktivit:
Pembe göz olarak da bilinen konjonktivit aslında birçok rahatsızlığın ortak bir adıdır. Bu rahatsızlıklara ortak bir ad verilmesinin sebebi; Bu rahatsızlıkların göz üzerindeki görünen etkilerinin hemen hemen aynı olmasıdır. Konjonktivit, göz üzerinde genişlemiş damarlar, göz beyazının damarlı görünmesi, göz beyazına kırmızı veya pembe rengin hâkim olması gibi etkilerle kendini gösterir.

Konjonktivitin belirtileri; Göz veya gözlerde kırmızılık, göz veya gözlerde meydana gelen kaşıntı, gözlerde ortaya çıkabilecek batma hissi, bulanık görme, ışığa karşı hassasiyet, gözlerde çapak yapan akıntılı durumlar, gözlerin normalden fazla yaşarması şeklinde sıralanır.

Göz kanlanması sırasında bu belirtilerden biri veya bir kaçı aynı anda ortaya çıkabilir. Yapmanız gereken vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaktır.

Konjonktivite neden olan faktörler; bakteriyel enfeksiyonlar, viral(virüslerin neden olduğu) enfeksiyonlar, alerjik enfeksiyonlar, gözyaşı kanallarının tıkanıklığı, göze kaçan ve alerjiye neden olan küçük toz zerrecikleri şeklinde sıralanır.

Konjonktivitin tedavisi; genellikle konjonktivite neden olan hastalığın tedavisiyle mümkündür. Yani konjonktivite neden olan hastalığın tedavisi konjonktiviti de yok eder. Böylece konjonktivite bağlı göz kanlanması son bulur.

Konjonktivit hakkında; bilmeniz gereken en önemli şey bu rahatsızlığın bulaşıcı olma ihtimalidir. Yani Konjonktivit eğer bakteriyel ya da viral nedenlere bağlıysa bulaşıcı olabilmektedir.

Gözyaşı kanalı Tıkanıklığı:
Gözlerimizin sulanması ve bu suyla birlikte; dezenfekte olması, göz kapağımızın rahatça hareket etmesi, gözlerimize kaçan cisimlerin göz çukuruna doğru itilmesi ve göz retinasının saydamlığını devam ettirebilmesi için gözyaşı kanallarımızın açık kalması gerekmektedir. Ancak insanlar hayatlarının bazı dönemlerinde çeşitli hastalıklardan dolayı gözyaşı kanalı tıkanıklığı yaşarlar. Bu tıkanıklık fizyolojik(bedensel) sebeplere bağlı olabildi gibi mikrobik nedenlere bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı göz kanlanmasına neden olabilecek önemli durumlardan birisidir. Özelikle gözaltlarında morarma, gözaltlarının aniden şişmesi, gözlerin sık sık iltihaplanması ve orantısız bir şekilde yaşarması (Bu yaşarma normal değildir. Gözde oluşan sıvı da normal gözyaşından farklıdır) gözyaşı kanalı tıkanıklığını akla getirir.

Glokom:
Glokom göz tansiyonu olarak da bilinmektedir. Halk arasında kara su olarak bilinen göz içi sıvının miktarında artış glokom rahatsızlığını meydana getirecektir. Gözde kanlanma bir tür damar rahatsızlığına işaret ediyor olabilir. Damarlarda oluşacak sorun göz içi sıvının miktarının ayarlanmasını zorlaştırıyorsa bu glokoma neden olur.

Burada bir yanlıştan söz edelim glokom göz kanlanmasına neden olmamaktadır. Göz damarlarındaki sorun öncelikle göz kanlanmasını meydana getirecek ve hemen ardından glokom oluşacaktır.

Not: Her göz kanlanması glokom oluşturmaz. Glokom varlığından bahsedilebilmesi için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

Fiziksel Darbeler:
Özellikle oyun çağında ya da gençlik dönemlerinde meydana gelen fiziksel darbeler ciddi göz kanlanmalarına neden olmaktadır. Bu tür göz kanlanmalarının tedavisi soğuk uygulamak, ilaçla tedavi, zamana bırakmak veya daha ciddi durumlarda cerrahi müdahale şeklinde olmaktadır.

Alerjik Durumlar:
Bahar aylarında gözlerde meydana gelen kanlanmalardan genellikle polenlere olan alerji sorumludur. Bunun yanında,

Güneş alerjisi,

Toz alerjisi,

Hayvan alerjisi,

Bazı durumlarda su alerjisi gibi alerji türleri de göz kanlanmasına neden olmaktadır. Bu tür alerjilerden meydana gelen göz kanlanmasının tedavisi; Kanlanmayı meydana getiren alerjik durumun ortadan kaldırılmasıyla mümkündür.

Alerjik durumların tespiti çok önemlidir. Alerjiye neden olan maddelerin tespit edilmesi için iyi bir gözlem şarttır. Hangi durumlarda gözünüz kanlanıyor? Gözünüz aniden mi kanlanıyor? Gibi soruların cevabı göz kanlanmasından kurtulmanız için şarttır.

Diğer Göz Kanlanmasına Neden Olan Durumlar:
Uykusuzluk, aşırı alkol kullanımı, uyuşturucu maddeler ve bağımlılık yapıcı maddeler de göz kanlanmasına neden olmaktadırlar. Bu tür kanlanmalarda göz ağrısı veya göz batması durumu yaşanmaz. Zamanla geçen kanlanma herhangi bir soruna neden olmaz.

Ancak göze tahriş edici bir gazın veya sıvının kaçması göz kanlanmasına neden olan tehlikeli durumlardandır. Bu durumda olan hastanın gözü hemen yıkanır ve bir havlu yardımıyla gözdeki su kalıntıları çekilir. (Havlu emicidir. Göz üzerine göz kapalıyken tampon uygulanırsa fazla suyu emer ve bu suyla birlikte hareket eden tahriş edici maddeler de havluya geçmiş olur) Daha sonra vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulur.

Not: Eğer göz kanlanmasına ağrı, kaşıntı, batma ve ilthap eşlik ediyorsa vakit kaybemeden doktora başvurunuz. Bu belirtiler hastalık önemli bir göz hastalığının hebercisi olabilir.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  ANKET Sonuçlar Tümü

  ?Türiye A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı Gitmeli mi ?

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  e-gazete